Osteoporoza

Profilaktyka i leczenie osteoporozy

Jak już wiadomo z poprzednich rozdziałów osteoporoza to podstępna choroba która atakuje nasze kości i jak „cichy przestępca” ukrywa się w naszym organizmie przez wiele lat nie dając objawów choroby. Dzięki postępowi medycyny wiemy co powoduje osteoporozę oraz jak wygląda jej przebieg w organizmie. Dzięki temu zmieniając swój tryb życia jesteśmy w stanie wpłynąć na zwiększenie, a na pewno nie dopuszczenie do zmniejszenia masy kostnej a więc w efekcie do zwalczenia ryzyka zachorowania na osteoporozę. Wyróżniamy kilka czynników, które pozwolą nam chronić się przed ta podstępną i przebiegłą chorobą . Są nimi:

  1. Odpowiednia dieta. Dieta która będzie przeciwdziałać osteoporozie musi być dietą zróżnicowaną i odpowiednio zbilansowaną Ważne jest, aby spożywać duże ilości owoców, warzyw oraz zbóż. Ważne jest ograniczenie spożywania tłuszczy nienasyconych gdyż są one szkodliwe dla organizmu, podobnie jak nadmierne spożywanie alkoholu czy kofeiny. Dieta zdrowego człowieka powinna być różnorodna, tak aby móc dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości witamin oraz składników mineralnych. Zdrowa dieta to dieta zawierająca odpowiednie ilości wapnia, które znajdziemy w mleku, jego przetworach a także innych produktach na co dzień spożywanych takich jak: płatki śniadaniowe wzbogacone wapniem, sardynki w puszce, sok pomarańczowy, rabarbar, ziarna soi czy makaron z serem.
  2. Odpowiednia waga. Ważne jest, aby nie dopuścić do nadmiernego wychudzenia. Prowadzi to bowiem do zmniejszenia masy kostnej a tym samym zwiększenia ryzyka zachorowania na osteoporozę. Zauważono, że nawet u nastolatek chorych na anoreksję występuje ciężka osteoporoza. Dlatego bardzo ważne jest pilnowani wagi, ponieważ zarówno jak niedowaga tak i nadwaga są bardzo szkodliwe dla organizmu.
  3. Aktywność ruchowa. Od lat wiadomo, że ruch to zdrowie. Ćwiczenia fizyczne bardzo korzystnie działają na tworzenie oraz utrzymanie masy kostnej. U osób w podeszłym wieku ćwiczenia zapobiegają zanikowi masy kostnej oraz sprzyjają zachowaniu siły mięśni. Korzystnie wpływają również na koordynację ruchowo-mięśniową, w skutek czego ryzyko upadków zdecydowanie zmniejsza się. Brak ruchu sprawia, że dochodzi do szybkiej utraty masy kostnej, dlatego ruch zalecany jest dla osób w każdym wieku i jest świetnym ,,lekarstwem” na zapobieganie chorobie.
  4. Ograniczenie używek. Zarówno picie alkoholu jak i palenie papierosów bardzo niekorzystnie wpływają na nasze kości, powodując ich zmniejszenie masy kostnej. Zauważono również, że leczenie osteoporozy u palaczy jest znacznie trudniejsze niż u osób niepalących.
  5. Unikanie upadków. Złamania kości są głównie efektem upadków. Ważne jest, aby usunąć z mieszkania przedmioty, które mogą doprowadzić do poślizgnięcia się lub zahaczenia takich jak: dywaniki, kable elektryczne znajdujące się na podłodze. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie mieszkania tak aby osoba starsza mogła zauważyć ewentualne przeszkody pod nogami. Szczególną ostrożność należy również zachować opuszczając mieszkanie, a więc na ulicach. Powinno zwracać się szczególną uwagę na krzywe chodniki, dziury znajdujące się w nich oraz strome schody. Zwiększone ryzyko upadków spowodowane jest również osłabieniem wzroku i zaburzeniami równowagi.
  6. Badania diagnostyczne. Ważne jest aby pacjent od czasu do czasu wykonał badania diagnostyczne, dzięki nim może dowiedzieć się o wielu rozwijających się chorobach m. innymi o osteoporozie.

W profilaktyce osteoporozy jest również bardzo ważne szybkie podjęcie leczenia. Jeśli zatem pacjent uważa że jest w grupie ryzyka osteoporozy lub widzi u siebie jakiekolwiek objawy choroby powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podejmie stosowne działania, aby wykluczyć ewentualność choroby lub w razie jej wystąpienia podejmie właściwie działanie diagnostyczne i lecznicze.
W profilaktyce osteoporozy bardzo ważny jest czas, ponieważ im szybciej uda nam się zdiagnozować chorobę tym większe są szanse na zahamowanie jej rozwoju lub zmniejszenia objawów choroby.
Osteoporoza to jednak z wielu chorób wśród których sprawdza się znane powiedzenie:

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”

© 2024 Diabetica sp. z o.o. All Rights Reserved.