Aktualności

 • Jak Prawidłowo mierzyć cukier ?

  Glukometr jest urządzeniem diagnostycznym służącym do precyzyjnego kontrolowania poziomu cukru we krwi (włośniczkowej)  w sposób bieżący. Dzięki małym wymiarom i szybkiemu pomiarowi (kilka sekund) zapewnia dyskrecję osobom chorym na cukrzycę. Badanie polega na włożeniu paska testowego (z odczynnikiem chemicznym lub wtopionymi elektrodami) do glukometru, który zasysa niewielką kroplę krwi z nakłutego opuszka palca, a wynik pokazuje się na wyświetlaczu. Glukometry różnią się wyglądem, rozmiarami i sposobem interpretacji danych w zależności od marki. Niektóre z nich posiadają dodatkowe funkcje np. możliwość oznaczania wyników na przedposiłkowe i poposiłkowe czy zmierzenia ketonów we krwi. Większość modeli ma oprogramowanie kompatybilne z komputerem co pozwala na analizę profilu dobowego i

  ...
 • Dlaczego cukrzyca jest krytycznym czynnikiem ryzyka dla PAD?

  Według Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje na świecie 415 mln ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 600 mln. Ilość chorych dotkniętych cukrzycą powiększa się każdego roku średnio o 2,5 %. W Polsce z cukrzycą zmaga się blisko 3,5 mln osób, a przy obecnym tempie wzrostu liczba ta może przekroczyć 4 mln już w 2020 roku.

  Istnieją wyraźne przesłanki, że liczba ta będzie nadal rosła. Wśród wielu powikłań i niekorzystnych skutków zdrowotnych znacznie zwiększa także ryzyko wielu chorób sercowo-naczyniowych (CVD), w tym choroby tętnic obwodowych (PAD).

  Osoby z cukrzycą są znacznie bardziej narażone na śmiertelność związaną z chorobami sercowo-naczyniowymi CVD ( które są najczęstszą przyczyną śmierci w populacji chorych na cukrzycę) niż osoby bez cukrzycy.

  Przy cukrzycy z

  ...
 • Aktywność fizyczna u osób z osteoporozą

  Aktywność fizyczna u osób z osteoporozą jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko zapobiega rozwojowi choroby, ale również eliminuje ból z nią związany. Aktywność fizyczna zaopatruje w energię zarówno nasze ciało, ducha jak i również korzystnie wpływa na naszą psychikę. Zwiększa ona poczucie naszej wartości, uprawnia naszą intelektualność, dodaje nam wiary w siebie a także ułatwia walkę ze stresem spotykanym na co dzień. Uważa się, że aktywność fizyczna jest najlepszym lekarstwem, zaraz po śmiechu. Wykonywanie aktywności fizycznej z rozsądkiem, nie obciążając mocno organizmu nie skutkuje żadnym negatywnym działaniem. W leczeniu aktywnością fizyczną osteoporozy bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń, a także odpowiednich obciążeń. Wykorzystuje się w tym przypadku ruchy inne, niż takie

  ...
© 2023 Diabetica sp. z o.o. All Rights Reserved.