W naszej poradni wykonasz badania densytometryczne metodą DXA
METODA DXA, czyli metoda Densytometrii jest metodą obrazującą gęstość kości, czyli prościej mówiąc służy nam aby dowiedzieć się ,,ile jest kości w kości”. Technika ta wykorzystuje podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego będąc jednocześnie aż 20 razy bezpieczniejsza od zwykłego badania rentgenowskiego. Jest to podstawowe badanie, które w szybki sposób pozwala nam na stwierdzenie czy pacjent choruje na osteoporozę lub czy jest w grupie ryzyka.
Densytometr tworzy dwuwymiarowy obraz trójwymiarowej struktury kości wskazując jej gęstość objętościową i powierzchniową.
Zaletą badania jest krótki czas, niska dawka promieniowania, dokładność pomiaru gęstości mineralnej kości oraz szybki- wręcz NATYCHMIASTOWY wynik badania. Dodatkowo ogromną zaletą badania jest jego bezbolesność i nieszkodliwość dla zdrowia. Podczas badania pacjent nie musi rozbierać się- co jest kolejnym atutem i ułatwieniem dla pacjenta.
Obecnie jest dostępnych kilka metod pomiaru gęstości kości. Najczęściej stosowaną techniką jest badanie metodą DEXA. Pozwala na precyzyjne i dokładne zbadanie gęstości kości, zawartości składników mineralnych i wykrycie najmniejszych degenerujących zmian oraz charakteryzuje ryzyko złamania co pozwala uchronić się przed osteoporozą. W przypadku obniżonej gęstości kości jest wykorzystywana do monitorowania podczas leczenia. Badanie trwa 1-4 minut w czasie którego mierzona jest gęstość kości biodrowej lub kręgosłupa przy użyciu niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego a następnie porównana ze zdrową masą kostną osoby w tym samym wieku. Ryzyko wystąpienia osteoporozy może być ocenione za pomocą metody DEXA znacznie wcześniej i dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej.
BADANIE ZALECA SIĘ SZCZEGÓLNIE PACJENTOM Z WYSOKIMI CZYNNIKAMI RYZYKA OSTEOPOROZY:
-
kobiety po menopauzie,
-
dziedziczna choroba szkieletu, np. krzywica,
-
zaburzenia endokrynologiczne i metaboliczne, np. zespół Cushinga, nadczynność tarczycy,
-
anoreksja,
-
zespół złego wchłaniania,
-
mukowiscydoza,
-
choroba szpiku kostnego,
-
przyjmowanie leków, np. heparyna, kortykosteroidy, metotreksat, tyroksyna.
PRZECIWWSKAZANIA DO DENSYTOMETRII:
-
Ciąża
DO WYSTĄPIENIA OSTEOPOROZY PREDYSPONUJĄ RÓWNIEŻ:
-
bycie kobietą – 6-8 razy częściej chorują na osteoporozę w porównaniu do mężczyzn,
-
niedobory wapnia,
-
siedzący tryb życia,
-
palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu,
-
choroba w rodzinie,
-
niedowaga,
-
wczesna menopauza.
Dostępne badania:
- Densytometria kręgosłupa (L1-L4)
- Densytometria szyjki głowy kości udowej
- Kombinacja (kręgosłup+ szyjka głowy kości udowej lub 2x szyjka głowy kości udowej)
Dowiedz się więcej :
tel. 77 544 41 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.