Diabetica - Polskie Kliniki Osteoporozy

Hipoglikemia

Obniżenie stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od wystąpienia objawów klinicznych. Objawy hipoglikemii mogą występować przy wyższych wartościach glikemii > 100 mg/dl, gdy dochodzi do gwałtownego obniżenia poziomu glukozy. U pacjentów z zaawansowaną cukrzycą i częstymi hipoglikemiami może wystąpić tzw. nieświadomość hipoglikemii, jako powikłanie cukrzycy (neuropatia wegetatywna).

Objawy hipoglikemii: osłabienie, drżenie rąk, kołatanie serca, zlewne poty, rozdrażnienie, napad wilczego głodu. Gdy cukier we krwi spada poniżej 40 mg/dl pojawiają się objawy neurologiczne jak agresja, drgawki, zaburzenie koordynacji ruchowej i procesów myślowych, splątanie aż do utraty przytomności.

Ciężka hipoglikemia jest epizodem wymagającym pomocy osoby trzeciej w celu podania węglowodanów, glukagonu (w typie 1 cukrzycy) oraz podjęcia innych działań .Wymaga wezwania pogotowia i jest wskazaniem do hospitalizacji.

Należy pamiętać, że do hipoglikemii dochodzi, gdy doszło do błędu w leczeniu tj. opuszczenie lub niewystarczający posiłek do przyjętego leku hipoglikemizującego, zbyt duża dawka leku lub insuliny, większy niż zwykle wysiłek fizyczny, spożycie alkoholu.

Jeżeli poziom cukru we krwi jest niższy niż zwykle lub niższy niż 70 mg/dl, należy działać natychmiast. Należy spożyć równowartość 15 g węglowodanów (3 kostki cukru, ok. 150 ml soku owocowego lub innego słodzonego napoju lub 1 łyżka miodu). Dobrze jest rozpuścić w niewielkiej ilości wody, ponieważ w płynnej postaci wchłania się szybciej. Po 15 minutach należy sprawdzić poziom glukozy we krwi, jeśli cukier jest w dalszym ciągu niski  – spożyć ponownie 15 g węglowodanów, i spożyć węglowodany złożone (np. kanapkę).